Yema Skin Diver CMM.20 Ref. 12.25.20.66.SN.M3
Buy with Confidence – 100% Authentic Swiss Watch with Warranty
🟩 Authenticity guaranteed
🟩 Brand new or New Old Stock, clearly stated
🟩 Checked and prepared by our Swiss watchmaker
🟩 Official manufacturer’s warranty included
🟩 Secure, fully insured worldwide delivery
🟩 Swiss-based independent specialist
🟩 Established since 1999
Ref. 12.25.20.66.SN.M3
Skin Diver CMM.20
A true mechanical companion for men who still believe adventure begins where routine ends.
Estimated delivery - 8-20 days
Free worldwide shipping
Brand new in original box and with manufacturer's papers
2 years manufacturer’s international warranty
Category: Tag: Brand:
Have a question about this product?
Ask a Question
Description
CALIBER
Micro-Rotor Caliber Manufacture Morteau 20
28 800 A/h
Self winding with ball bearings rotor
70h power reserve
Hours, minutes, seconds
Daily rate of -3 /+7 seconds per day
BEZEL
Bi-directional diving bezel with sapphire insert (0 to 60 graduation)
“Push-to-unlock” bezel-lock mechanism
Marker at 12 o’clock (luminescent) in Super-LumiNova C3 Grade A
CASE & CRYSTAL
Material: Vertical brushed 316L stainless steel with polished bevel
Diameter: 39.5mm
Thickness: 11.5mm
Lugs: 20mm
2.20 mm double domed sapphire crystal with anti-reflective coating (AR)